2.El MacBook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Leave a comment

2.El Cihaz Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 

İhtiyaç duyduğunuz cihazla ilgili ilk önce yaptığınız veya yapacağınız işe göre özellikler belirlemelisiniz. Sürekli tempo haline internet ve Photoshop şeklinde programlar ve uygulamalar kullanacaksanız güçlü ve hızlı bir bilgisayar almanız gerekiyor. Sadece browserlarda dolaşmak ofis uygulamaları yapıyorsanız daha düşük özellikleri tercih edebilirsiniz.

 

1.Cihazınızın Fiziksel Durumunu Kontrol Edin

-Herhangi bir yerinde sağında solunda arkasında darbe var mı?

-Cihazın ekranını gözünüzün önüne alın, özellikle retina cihazlarda gölgelenme, ölü pixel, kararma, bulutlanma var mı?

Bu testleri yapmak için internette pixeltest adlı bir internet sitesinden ekranın pixelleriyle alakalı gözle görülür hataları kullanıcıya gösteriyor. lcdtech.info adlı internet sitesinden yapılabilir.

 

2.Tuş Dizilimi

-Çok sayıda yurtdışından makine getirilerek Arapça, Japonca, Çince klavyelerin üzerine ya da  İngilizceleri kapatmak için yapıştırma etiket ile  tuşları değiştirilen klavye biçimleri olabiliyor.

-ilk bakışta göze çarpmayabilir ama dikkatle baktığımızda tuşların üzerindeki yapıştırma  arkasından gelen ışığı kestiği rahatlıkla fark edilebilir. Buda size karanlık ortamlarda ciddi ışık kaybına uğratır. Bu yüzden klavye kontrolü de önemlidir.

-Tuşların tamamına basıp basmadığına dair test  için Sistem tercihlerinde Klavye menüsünden Giriş kaynakları ardından Klavye ve Emoji Görüntüleme kısmından Klavye görüntüleyici bölümüne girip buradan ekranda görülen tuşlara klavyeden tek tek basarak çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz.

 

3.Cihaz özellikleri

Cihazımızın sol üst kısımda Apple simgesine Bu Mac Hakkında seçeneğine tıklayarak cihazımızın almak istediğiniz özelliklerini yansıtır. İhtiyaçlarınızı karşılamıyor mu? Size uyumlu mu? Upgrade ediliyor mu?  Bununla ilgili kontrolü kendiniz yapmalısınız.

-Sistem raporu kısmında Güç menüsünde Pil devir sayısı kısımdan cihazımızın kaç kere şarj edildiğine ilişkin bilgiyi görebilirsiniz. Önemli bir bilgidir çünkü pilin ne kadar yıprandığına ilişkin bize bilgi verir.

İmkanınız varsa son kullanıcıdan alıyorsanız veya mağazadan alıyorsanız, cihazınızın arka kapağını açarak iç kısmını görmek isteyebilirsiniz. Bir tornavida yardımıyla sizde bu işlemi yapabilirsiniz.

 

4-Ses (Hoparlör testi)

İnternetten veya cihaz içinde bulunan müzik açarak ses çıkışlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Sistem tercihlerinden Ses menüsünün altında Çıkış bölümünün içinde sağ hoparlör ve sol hoparlör ayarlarına girerek buradan sağ ve sol hoparlörlerinin ses çıkışlarını deneyebilirsiniz. Youtube üzerinden video açarak hem de akışı ve ekranı tekrar kontrol etmiş olursunuz. Yüksek seste müzik açıldığında cızırtı varsa hoparlörde sorun olabilir.

Cihaz girişlerinden olan kulaklık girişini de test etmeniz gerekiyor.

 

5-Port testi

Yanınızda cihazı test etmeden önce usb hafıza bellek vb donanımsal aygıtları getirerek Usb çıkışlarını kontrol etmelisiniz.

 

6-Touchpads (Trackpad)

-Retina cihazlarda trackpad bölgesi kısımda baskı uygulayarak trackpadin çalışıp çalışmama durumunu kontrol edebilirsiniz. Eğer basarken sorun yaşıyorsanız pil ile alakalı sorun olabilir. Şişme yapması muhtemeldir. Bunu da cihazınızın arkasını açarak görebilirsiniz.

 

7-Pil kontrolü

Cihazınızı alırken bir özel tornavida yardımıyla alt kapak kısmını açabilirsiniz. Tornavidanız yoksa bununla alakalı olarak teknik servisten yardım almalısınız. Kapağı ilk açtığımızda eğer cihazda sıvı teması olmuşsa, pil kısmında veya başka bir yerinde beyaz noktalar kırmızı noktaya döner. Bu kırmızı noktalar cihazın daha önceden sıvı teması gördüğünü söyler.

Sonra pillerin durumuna bakarak şişme yapıp yapmadığını görebilirsiniz. Çok basit bir şekilde görebilirsiniz. Düz olması gereken piller yukarı doğru şişmişse bunu görebilirsiniz. Fanlar özellikle etrafında ortasında, işlemci ve çevresinde işlem gördüğüne dair termal macun izi, lekelenme, yapışkanlık var mı? Test edilirse cihaz güvenli bir şekilde teslim alınır.

 

 

 

Summary
2.El MacBook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Article Name
2.El MacBook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Description
Apple MacBook,MacBook Pro gibi cihazları alırken dikkat etmemiz gereken hususlar.
Author
Publisher Name
MacAtolyesi
Publisher Logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir