HP 871148-B21 MS Server 2016 Standart ROK

HP 871148-B21 MS Server 2016 Standart ROK

 15.692,94

2 adet stokta

Açıklama

Windows Server 2016 Standard

Yeni Windows Server’ın tüm temel özelliklerini içerir. Bunun yanı sıra geçmiş sürümlerde de yer alan Active Directory, DNS, DHCP, Hyper-V, IIS, Remote Access, Remote Desktop Services gibi birçok gelenekselleşmiş rol ile birlikte Device Health Attestation, Host Guardian Service, Containers gibi yeni rol ve özelliklere de sahiptir. Dağıtım sırasında Server Core, with GUI (Desktop Experiance) ve Nano Server* kurulum seçeneklerini destekler.

Tıpkı Windows Server 2016 Datacenter sürümünde olduğu gibi bu sürüm de artık işlemci (soket) sayısına göre değilişlemci çekirdek sayısına göre lisanslanır. Yine üzerindeki bazı servislere erişen kullanıcılar/cihazlar için Windows Server CAL (istemci erişim lisansı) gerekir. Şayet sunucu üzerinde aktif ise Remote Desktop Services oturumları için Remote Desktop Services CAL, RMS kullanıcıları için ise Active Directory Rights Management Services CAL da sağlanması gerekebilir. Ayrıca sunucu üzerindeki tüm çekirdekler lisanslandığı taktirde her bir Standard sürüm lisansı, o fiziksel sunucu üzerinde geçerli olmak koşulu ile 2 adet sanal Windows Server (OSEs)** veya Hyper-V Container çalıştırma hakkı sağlar. Devamında yeni Windows Server 2016 Standard lisansları satın alarak +2 kullanım hakkı ilaveleri yapmak mümkündür.

Üretici, Windows Server 2016 Standard sürümü daha çok fiziksel yapılar ve sunucu sanallaştırmanın düşük yoğunlukta kullanıldığı ortamlar için öneriyor. Eğer çok sayıda sanal makine çalıştırmak, kısa sürede genişlemek veya Storage Spaces Direct, Storage Replica, Shielded Virtual Machines, Networking Stack gibi üst düzey veri merkezi servislerine ihtiyacınız yoksa, Windows Server 2016 Standard sürüm sizin için gayet yeterli olacaktır.

* Nano Server kurulum seçeneğini production’da kullanabilmek için Windows Server 2016’yı yazılım güvencesi ile birlikte (software assurance) satın almak gerekiyor.

* Windows Server’ın sanal kopya çalıştırma hakkı, örneğin VMware gibi SVVP programında uygunluk onayı almış diğer hypervisor üreticileri için de geçerlidir.

İşlemci Bazlı Lisanslama

İşlemci (soket) bazlı lisanslama malumunuz; sunucu üzerindeki her bir fiziksel işlemci için ve üzerindeki çekirdek sayısına bakılmaksızın yapılan lisanslamadır. Her bir işlemci teoride sınırsız sayıda çekirdeğe sahip olabilir. Bu lisanslama modelindeki ürünler genelde satın alınan veya kiralanan Windows Server türüne göre 1 veya 2 işlemciyi kapsar. Örneğin geçmişte Open License olarak satın alınan her bir Windows Server 2012 işletim sistemi lisansı 2 adet işlemciye kadar (2Proc) lisanslama özelliğine sahipti. Diğer taraftan servis sağlayıcıda kiralanan her bir Windows Server 2012 lisansı ise tek bir işlemci için (1Proc) sunulurdu.

Çekirdek Bazlı Lisanslama

Geçmiş yıllarda ilk örneklerini gördüğümüz (mesela Microsoft SQL Server) ve bugün iyice ön plana çıkan bir lisanslama türüdür. Bu modelde fiziksel işlemci (soket) sayısı yerine üzerindeki fiziksel çekirdek sayısı faktör olarak dikkate alınır. Windows Server 2016 Datacenter ve Standard sürümleri için geçerli bu yeni lisanslama modeli hakkında önemli bilgileri aşağıda derledim.

Sadece Windows Server 2016 Datacenterve Windows Server 2016 Standard sürümler için geçerlidir ve bu sürümler için tek lisanslama modelidir.

Hyper-threadinggibi fiziksel işlemci çekirdeklerini yazılımsal olarak çoğaltan teknolojiler hesaplamada etken faktör değildir. Lisans gereksinimini belirlerken daima fiziksel işlemci çekirdek sayısı dikkate alınır.

Çekirdek lisansları paket şeklinde satılır ve her bir lisans paketi 2 çekirdeğe kadar lisanslar. Yani bundan böyle 1 adet Windows Server 2016 Datacenter veya Standard lisansı 2 çekirdek demek.

Daha az sayıda çekirdeğe sahip olsa bile, her bir fiziksel işlemci için en az 8 çekirdeklisansı gerekir. Bu da 4 adet çekirdek lisans paketi demek.

Eğer herhangi bir işlemci üzerinde örneğin 6 çekirdek olsa bile, o işlemci için en az 8 çekirdek lisansı sağlanması gerekir.

Daha az sayıda çekirdeğe veya örneğin 8 çekirdekli tek bir işlemciye sahip olsa bile her bir sunucu için en az 16 çekirdeklisansı gerekir. Bu da 8 adet çekirdek lisans paketi demek.

Eğer bir servis sağlayıcı değilseniz, fiziksel sunucuda 8 çekirdekli tek bir adet işlemci olsa bile en az 16 çekirdek için lisans sağlanması gerekir. Bu da 8 adet çekirdek lisans paketi demek.

Eğer bir servis sağlayıcı iseniz ve fiziksel sunucuda 8 çekirdekli tek bir adet işlemci varsa, servis sağlayıcılara özgü lisanslama modeli kapsamında en az 8 çekirdek için lisans sağlanması yeterlidir. Bu da 4 adet çekirdek lisans paketi demek.

16 çekirdek için gereken 8 paket Windows Server 2016 lisans fiyatı ile eski modelde 2 adet işlemci için gereken Windows Server 2012 R2 lisans fiyatı maliyet açısından neredeyse aynıdır. Bir başka ifade ile örneğin 16 çekirdek Windows Server 2016 Standard fiyatı ile 2 işlemci Windows Server 2012 R2 Standard fiyatı birbirine eşittir.

Fiziksel sunucu üzerindeki çekirdeklerin tamamının tercih edilen Windows Server sürümüyle lisanslanması gerekir. Örneğin toplamda 32 çekirdeğe sahip bir sunucunun sadece 16 çekirdeğini lisanslamak yeterli olmaz, 32 işlemci çekirdeğinin de aynı sürüm ile lisanslanması şarttır.

Reviews (0)

0.0
0
0
0
0
0

Be the first to review “HP 871148-B21 MS Server 2016 Standart ROK”

There are no reviews yet.